Co powinniśmy zrobić, zanim zdecydujemy się na zakup działki? Okazuje się, że dosyć istotnym czynnikiem mogą okazać się wykonane różnego rodzaju badania geologiczne oraz geotechniczne albo ich brak. Jest to o tyle istotne, że wiele budynków ma w projekcie podpiwniczenie, gdzie często ma się mieścić kotłownia, a przy wysokim poziomie wód gruntowych taki projekt nie będzie mógł zostać zrealizowany. Geotechnik jest w stanie określić zarówno poziom wód gruntowych, jak i ocenić wahania tego poziomu.
Kiedy wykonać badanie geotechniczne – przed czy po zakupie działki?
Jak już wspomniano wyżej, przy planach budowy budynku z podpiwniczeniem warunki wodno-gruntowe muszą zostać sprawdzone z wyprzedzeniem. Przy tym warto zlecić przeprowadzenie jeszcze przed zakupem działki, ponieważ zakup może się okazać bezużyteczny, a i ze sprzedażą może być problem.
Budynki z piwnicami nie mogą być budowane na działkach, gdzie woda gruntowa utrzymuje się na wysokim poziomie albo buduje, ale przy rozwiązaniu drogim i trudnym do realizacji, gdyż trzeba wykonywać tzw. podpiwniczenie w systemie białej wanny. Bywa jednak, że działka jest już kupiona albo dziedziczymy działkę na gruntach, gdzie rozsądniej będzie wybudować budynek bez piwnic. Wówczas także trzeba przeprowadzić badania geotechniczne, a także postarać się najprawdopodobniej o odwodnienie działki. Przy działce, na której stoi woda trudno jest o wykonywanie na niej prac, a fundamenty muszą być przecież wylane nawet w sytuacji, gdy nie planujemy budynku z piwnicą.
Badania geologiczne i geotechniczne – kto je wykonuje?
Badania geologiczne i geotechniczne powinny być przeprowadzone wyłącznie przez wyspecjalizowane w dziedzinie podmioty.
Najczęściej takie badania polegają na wykonaniu kilku odwiertów, których celem jest określenie warstw oraz rodzaju gruntu na danym terenie. Ponadto zostaje również przeprowadzona ocena poziomu wód gruntowych i jest to o tyle trudny element, że poziom wód nie jest stały, ale często się zmienia na przestrzeni roku. Najwyższy poziom występuje zaraz po roztopach wiosennych, a najniższy, o ile nie występują anomalie pogodowe, latem. W zależności od rozmiaru działki i faktu, czy już została określona wielkość budynku oraz jego lokalizacja, planuje się wykonywanie odpowiedniej ilości odwiertów. Przy takim podejściu można na dużej działce znaleźć najodpowiedniejsze miejsce pod budowę. Inną sprawą jest fakt, że na małych działkach sens przeprowadzania badania geologicznego istnieje dopiero wówczas, gdy znany jest projekt, czyli rozmiar budynku i jego szacunkowa głębokość w gruncie.
Ilość odwiertów
Im więcej odwiertów, tym dokładniejsze badanie. Minimum, a przy tym najczęściej stosowany wariant, to trzy odwierty. Odwierty wykonuje się wówczas – dwa w narożach planowanego budynku oraz trzeci na przecięciu przekątnych. Przy projekcie domu z podpiwniczeniem wykonuje się odwierty o przynajmniej trzymetrowej głębokości.
Czasami niestety badania trzeba również powtórzyć, szczególnie na terenach z dużymi wahaniami wód gruntowych.
W zależności od regionu jeden odwiert kosztuje od 100 do 150 zł za metr bieżący. Czyli koszt trzech odwiertów trzymetrowych będzie wynosił od 900 do 1350 zł. W cenie tej ujęte jest jednocześnie sporządzenie dokumentacji geologicznej.
Nie tylko ważne są badania w zakresie posadowienia budynku dla projektanta konstrukcji ale również dla nas inżynierów sanitarnych w celu określenia czy jest możliwość odprowadzenia wód opadowych do gruntu lub też możliwość rozsączania wody z przydomowej oczyszczalni ścieków.
Przy wysokich stanach wód gruntowych to również informacja dla Inwestora czy dla nas, że trzeba zabudować drenaż by wody negatywnie nie oddziaływały na fundamenty.
Przy dużych budowach otrzymujemy również informacje czy przy przy budowie będzie potrzebne stosowne zabezpieczenie wykopów np poprzez studnie depresyjne czy igłofiltry.