Straty ciepła w domu jednorodzinnym

Jeżeli mieszkasz w domu, straty na cieple mogą być znacznie bardziej dotkliwe. Dlaczego? Ponieważ budynki jednorodzinne potrafią zużywać na grzanie aż 80% całkowitej energii. Dzieje się tak, gdy nie są odpowiednio ogrzane. Najwięcej ciepła ucieka przez ściany, dach oraz okna. Na szczęście, jest na to rada. Ponieważ straty te można zmniejszyć dzięki odpowiedniej izolacji.
Weźmy jakiś przykład. Porównajmy koszt ogrzania domu:

  1. bez ocieplenia,
  2. standardowego, ocieplonego
  3. energooszczędnego.

Metraż? Niech będzie 120 m2. Załóżmy, że budynek wyposażono gazową instalację c.o. z kotłem kondensacyjnym. Według ogólnie przyjętych standardów, energia potrzebna do ogrzania jednego m2 w poszczególnych z nich wynosi odpowiednio:

  • bez ocieplenia – 120 kWh / m2za rok,
  • standardowy – 90 kWh / m2 za rok,
  • energooszczędny – 60 kWh / m2 za rok.

Tymczasem średni koszt zużycia gazu w kotle tradycyjnym za 1kWh wynosi 0,2 zł. Mnożąc powierzchnię domu przez roczne koszty ogrzewania, po prostym rachunku otrzymujemy zestawienie:

Typ domu Nieocieplony Standardowy Energooszczędny
Roczny koszt ogrzewania 2880 zł 2160 zł 1440 zł

Rachunki mogą być znacznie wyższe, jeżeli odpowiednio nie zadbamy o konserwację oraz izolację domu. Tę pierwszą powinno się uwzględniać już w projekcie, o drugą natomiast regularnie dbać. Inaczej, prędzej czy później, narażamy się na coraz większe rachunku za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym.

Straty ciepła w domu i mieszkaniu. Skąd się biorą?

Na to, że Twój dom czy mieszkanie zużywają więcej energii, może mieć wpływ kilka czynników. Podstawowymi z nich są:

  1. Lokalizacja – stanowczo zimniej będzie na przestrzeni nieosłoniętej od wiatru. Jeżeli wybierasz działkę za miastem, zwróć uwagę na to, czy jest osłonięta innym budynkiem, lasem bądź wzniesieniem. Możesz także zainwestować np. w parkan od strony dominujących wiatrów.
  2. Izolacja – a w zasadzie jej niedostateczna ilość. Izolacja ścian, dachu, okien oraz drzwi frontowych czy balkonowych jest kluczowa w zapobieganiu utraty ciepła i optymalizacji kosztów ogrzewania.
  3. Bryła budynku – znacznie mniej strat ciepła jest w domach nieposiadających załamań, czyli w prostych bryłach. Dzieje się tak, ponieważ mają one mniej tzw. mostków termicznych.
  4. Działka narożna w zabudowie szeregowej – w przypadku szeregówek, utrata ciepła jest mniejsza w domach znajdujących się w środku.
  5. Skrajne mieszkanie w bloku – taka sama zasada jak powyżej: mieszkania skrajne w blokach narażone są na większą utratę ciepła. Podobnie jak te na ostatnim piętrze.
  6. Okna – przez okna ucieka najwięcej ciepła. Ma tutaj znaczenie zarówno ich odpowiednia izolacja i uszczelnienie, jak również standard. Decydując się na najtańsze rozwiązania, licz się z większym prawdopodobieństwem utraty ciepła.
  7. Szyby – jakość szyb to jedna z najważniejszych cech, na którą powinno się zwracać uwagę przy zakupie okien. Odpowiadają bowiem za termoizolację całej konstrukcji. Przy doborze szyb, zwracaj uwagę na współczynnik Ug oznaczający wartość przenikania ciepła przez szybę.
  8. Mostki termiczne – odpowiadają nawet za kilkanaście procent utraty ciepła i są największym problemem w przypadku termoizolacji budynku. Punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to: ściany, mury i podmurówka, balkon, poddasze, drzwi oraz wieniec murów.

Straty ciepła w domu. Jak je sprawdzić?

Każdy, kto ma coraz wyższe rachunki za ogrzewanie, zorientuje się w końcu, że coś jest nie tak. Trzeba jednak jeszcze coś z tym zrobić. I wiedzieć, co to konkretnie ma być. Najpierw wypadałoby zorientować się, którędy ucieka ciepło. Jak można to zrobić?

Badanie „na własną rękę”

W przypadku bardzo złej izolacji nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, by dojść, którędy ucieka ciepło. Przyłóż dłoń do okien lub drzwi. Wejdź na poddasze. Na własnej skórze przekonasz się, czy gdzieś nie wieje bądź nie jest odczuwalne zimno. Jeżeli Twoje obawy się potwierdzą – nie czekaj. Ponieważ im dłużej to robisz, tym więcej pieniędzy ubywa z Twojego portfela.

Kamera termowizyjna

termowizja

Kamera termowizyjna pozwala wykryć mostki termiczne, czyli miejsca utraty ciepła w domu i mieszkaniu. Szczególną uwagę w badaniu termowizyjnym należy zwrócić na barwy od pomarańczowej do czerwonej. To właśnie one wskazują wspominane mostki – miejsca utraty ciepła. Najczęściej pojawiają się w okolicach okien, drzwi, dachu oraz ścian. Idealnie ocieplony budynek na zdjęciu termowizyjnym powinien jawić się w zielono-niebieskich barwach.

Ile kosztuje kamera termowizyjna? Tańsze modele kupić można już za kilkaset złotych. Cena profesjonalnych wynosi nawet kilka tysięcy.

Badanie termowizyjne

Jeżeli nie stać Cię na zakup kamery termowizyjnej lub uważasz, że nie jest Ci potrzebna, dobrą opcję stanowi zamówienie badania termowizyjnego. Oferuje je coraz więcej firm specjalizujących się w ociepleniach. Badanie termowizyjne zamówisz online lub przez telefon.

Pirometr

Inną opcją sprawdzenia, gdzie są straty ciepła w Twoim domu, jest użycie pirometru. To przyrząd służący do bezdotykowego pomiaru temperatury na podstawie analizy promieniowania cieplnego. Przekładając na język bardziej przystępny, można powiedzieć, że pirometr jest rodzajem elektronicznego termometru. Po przyłożeniu go do miejsc (ścian, stropów, skosów), w których podejrzewamy utratę ciepła, można zweryfikować słuszność naszych podejrzeń. Pirometr jest rozwiązaniem tańszym, lecz gorszym niż kamera termowizyjna. Powód? Nie dotrzemy nim we wszystkie miejsca, gdzie mogą znajdować się straty ciepła.

Straty ciepła a termomodernizacja. Zacznij od projektu

Niezależnie od tego, czy budujesz dom, czy jesteś już jego szczęśliwym posiadaczem, warto zadbać o jego termomodernizację. Jest to działanie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło oraz zużycia energii cieplnej. Termomodernizacja obejmuje zmiany zarówno w strukturze budynku, jak i w systemach ogrzewania i instalacjach doprowadzających ciepłą wodę. Odpowiednio wykonana, potrafi zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę.

Podstawą w optymalizacji systemu ogrzewania jest dobrze wykonany projekt sanitarny, obejmujący instalację grzewczą, gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Potrzebujesz fachowej porady i usługi? Jesteśmy w stanie Ci ją zapewnić. Przejdź do działu oferty, by dowiedzieć się więcej i… oszczędzaj na grzaniu!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830