Sprawna instalacja grzewcza to warunek konieczny, aby w trakcie zimnej jesieni i mroźnej zimy było nam w domu ciepło. Aby mieć gwarancję, że tak się stanie, powinniśmy przed sezonem sprawdzić wszelkie urządzenia i systemy, które mają wpływ na temperaturę panującą w domu, a w razie problemów poprosić o pomoc biuro projektowe instalacji sanitarnych i stworzyć nowy projekt instalacji sanitarnej.
Elementy, które warto sprawdzić:
W zależności od tego, co zakłada projekt instalacji grzewczej w naszym domu, źródłem ciepła będzie kocioł na paliwa stałe, płynne lub też gazowe. Bez względu na paliwo, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić tu wszelkie części mechaniczne. Chodzi oczywiście o wentylator, pompę obiegową, zawory odcinające, mieszacze oraz elementy zabezpieczające, takie jak zawory bezpieczeństwa, czujniki wypływu spalin, filtry siatkowe przed urządzeniem, naczynia przeponowe oraz elementy doprowadzające paliwo. Jeśli projekt instalacji co zakłada istnienie palnika gazowego, to szczególną uwagę należy przyłożyć do szczelności drożności urządzenia. Z kolei projekt kotłowni zakłada oczywiście istnienie komina, który wyrzuca produkty spalania, a jednocześnie gwarantuje dopływ świeżego powietrza, które jest niezbędne do podtrzymania procesu spalania.
Przed sezonem grzewczym musimy dokładnie sprawdzić drożność komina oraz jego szczelność. Niedrożność nie tylko spowoduje zakłócenia w pracy kotła, ale też jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Proces transportowania spalin jest bowiem możliwy poprzez naturalne różnicę temperatur i kiedy ten zostanie zachwiany, to wpłynie to na ich rozprowadzanie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wentylacji wywiewnej, która musi być w każdej kotłowni i ratuje nas na w sytuacji powstania nieszczelności na ścieżce gazowej. Musimy też przed rozpoczęciem grzania usunąć wszelkie odpady spalania, które nie zostały wyprowadzone przez komin.
Obniżenie kosztów ogrzewania
Warto też zastanowić się nad optymalizacją zużycia energii, a tym samym redukcją kosztów, które jesteśmy zmuszeni ponosić z tego tytułu w perspektywie rocznej. W obniżeniu tych pomoże nam certyfikat energtyczny, który pozwala w sposób systematyczny opracować profil zużycia energii dla danego budynku i stworzyć plan, który wskazuje, na jakich obszarach i pod jakimi warunkami jesteśmy w stanie uzyskać przy istniejącej instalacji oszczędności. Audyt określi nam całkowite zużycie energii, a także poinformuję nas jakie rozwiązania techniczne i organizacyjne należy wprowadzić, żeby osiągnąć dane oszczędności.
Większość firm zajmujących się tego typu działalnością ma uprawnienia, aby wystawić nam świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, a także zajmuje się doradztwem w zakresie podejmowania i realizacji inwestycji mających na celu racjonalizację zużycia energii. Te prace należy jednak wykonać odpowiednio wcześniej, gdyż mogą wiązać się z koniecznością zmiany całego systemu grzewczego, a nawet poważnym remontem. Jego przeprowadzenie ma największy sens w przypadku dużych budynków, których ogrzewanie pochłania rocznie poważne środki finansowe, a jednocześnie duża liczba podmiotów, pozwala na sfinansowanie wszelkich zmian.