Kto z nas myśli o wybudowaniu przydomowej oczyszczalni (jakie odległości przy tym musimy zachować) albo zastanawia się nad tym w którym miejscu usytuować (umiejscowić) szambo – wszystkich niezbędnych informacji dowiemy się z tego artykułu. Warto też dodać, że na podsumowaniu dowiemy się o zaletach i wadach szamba oraz przydomowej oczyszczalni.

Zacznijmy od drugiego pytania: jakie odległości powinniśmy zachować, przymierzając się do budowy przydomowej oczyszczalni? I Na początek zadajmy również pytanie, jakie w ogóle są obecnie najbardziej pożądane oczyszczalnie? Należy wiedzieć, że obecnie najbardziej pożądane oczyszczalnie, czyli te z drenażem rozsączającym będą wymagać od nas największej powierzchni działki. Warto wiedzieć, że na niedużych parcelach niemożliwy do spełnienia jest często warunek, który nakazuje zachowanie odległości aż 30 metrów pomiędzy drenażem i studnią. Nie ma znaczenia wówczas, na czyjej działce postawiona jest studnia. Nawet jeżeli jej nie mamy w planach, ograniczy nas wtedy jej umiejscowienie ale już u sąsiada. Należy jednak wiedzieć, że taki wymóg obowiązuje jedynie w przypadku studni, z których czerpana jest woda przeznaczona do spożycia dla ludzi. Natomiast, jeżeli ma być przeznaczona wyłącznie do celów gospodarczych, jak na przykład podlewanie ogrodu, wtedy ustają wszelkie ograniczenia. Znów jeśli chodzi o osadnik gnilny, to zasady są takie same jak w przypadku szamba (o którym później powiemy). Warto dodać, że dopuszcza się również lokalizację bezpośrednio przy budynku, pod warunkiem, że najbliższy pion jest wentylowany wywiewką wyprowadzoną ponad dach.

Znów w jakim miejscu możemy umiejscowić szambo? Generalnie należy wiedzieć iż w takim przypadku jeśli chodzi o kwestie prawno-urzędnicze, podstawowym dokumentem dla nas jest zawsze miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzja o warunkach zabudowy. Dopiero kiedy zajdzie taka potrzeba, w kolejnym kroku wskazaniami będą dla nas przepisy ogólne. Pamiętajmy o tym, że w zasadzie te nie są na szczęście zbyt wymagające, przynajmniej jeśli chodzi o zbiorniki do 10 metrów sześciennych pojemności. Taka pojemność powinna nam wystarczyć, bowiem jest optymalna w zabudowie jednorodzinnej. Trzeba pamiętać o tym, że znów mniejszy zbiornik nie będzie tak naprawdę wcale dużo tańszy, natomiast o wiele częściej będziemy musieli go opróżniać. Należy wiedzieć, że takie oto są wymagane odległości od innych obiektów na działce:

  • 2 metry od granicy działki lub drogi.
  • 15 metrów od studni.
  • 5 metrów od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (nie dotyczy to na przykład kotłowni czy garażu).

Natomiast bezwzględnie pamiętajmy o tym, że takich zbiorników nie wolno nam zakładać w miejscach, które narażone są na zalanie przez wody opadowe oraz powodzie. Dlatego też, nie mogą to być tego typu obszary jak: obniżony teren albo strefa zalewowa rzeki.

A jakie zalety i wady ma szambo, a jakie oczyszczalnia przydomowa? Generalnie szambo ma tę zaletę, że zajmuje niedużo miejsca, jest dosyć proste do wykonania oraz nie pochłonie na etapie budowy dużo środków. Tak jest przynajmniej na tym etapie, bowiem z kolei koszty jego eksploatacji są zdecydowanie najwyższe. Niestety niedogodnością jest także sam fakt, że musimy pamiętać o ty, aby regularnie zamawiać szambowóz. Wówczas pomyślmy o zakupieniu czujnika poziomu jego napełnienia. Natomiast z drugiej strony posiadanie przydomowej oczyszczalni oznacza przede wszystkim to, że mamy do czynienia z najniższymi kosztami użytkowania, ale za to na samym starcie trzeba sporo zapłacić (od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych). Sama obsługa nie sprawi nam problemu, bo tak naprawdę w zasadzie – niemal jej nie ma. Powinniśmy co najwyżej co pewien czas (na przykład raz w miesiącu) dodawać preparat zawierający bakterie rozkładające ścieki. Jednak pamiętajmy o tym, że nie w każdym typie oczyszczalni jest to wymagane. Ponadto, raz na rok lub dwa lata powinniśmy oczyścić osadnik wstępny, a jeżeli posiadamy drenaż, to jego rury z reguły po upłynięciu około dziesięciu lat wymagać będą takich czynności jak: odkopanie oraz oczyszczenie. W praktyce oznacza to zbliżony zakres prac, jaki miał miejsce przy jej budowie. Wówczas powinniśmy wymienić również żwir (kruszywo), którym są obsypane. Projekt przydomowej oczyszczalni może wykonać dla Państwa Biuro Projektowe – Katowice!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830