Ogrzewanie podłogowe to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych grzejników. Jest to system, który działa poprzez rozprowadzenie ciepła bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością, zarówno w nowo powstałych budynkach, jak i wyremontowanych. W jaki sposób sprawdza się ogrzewanie podłogowe w poszczególnych pomieszczeniach? Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!
Ogrzewanie podłogowe – kilka informacji
Istnieją dwa główne typy ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. Montaż ogrzewania elektrycznego polega na umieszczeniu cienkich mat grzewczych pod podłogą, które są zasilane elektrycznie. W przypadku ogrzewania wodnego pod podłogą umieszcza się cienkie rury.
Każdy z tych typów ma swoje unikalne zalety i zastosowania. Ogrzewanie podłogowe jest nie tylko estetyczne, eliminując potrzebę montażu grzejników, ale także efektywne energetycznie. Może dostarczać równomierne ciepło w całym pomieszczeniu, zapewniając przyjemny komfort cieplny.
Ogrzewanie podłogowe w łazience
Ogrzewanie podłogowe w łazience stało się popularnym rozwiązaniem, zapewniając ciepło i komfort w pomieszczeniu. Do łazienki najczęściej wybiera się ogrzewanie elektryczne, gdyż stosunkowo łatwo da się go zamontować. Materiałem podłogowym, wybieranym najczęściej w takim przypadku do łazienki, są płytki ceramiczne. Przed montażem upewnij się, że system jest odpowiedni do zastosowania w wilgotnym środowisku.
Ogrzewanie podłogowe w kuchni
Kuchnia to serce wielu domów, miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu, gotując i spożywając posiłki. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania podłogowego w kuchni jest zatem niezwykle istotny, gdyż znacznie poprawi komfort przebywania w tym pomieszczeniu. Podobnie, jak w przypadku łazienki, do kuchni na pewno sprawdzi się ogrzewanie podłogowe elektryczne, gdyż jest łatwe do montażu i regulacji. Osoby, które natomiast dysponują nieco większą kuchnią, mogą pozwolić sobie na montaż ogrzewania wodnego, zwłaszcza jeśli połączy się go z istniejącym ogrzewaniem centralnym.
Niektóre materiały, takie jak płytki ceramiczne, są bardziej odpowiednie dla kuchni ze względu na odporność na plamy i łatwość czyszczenia. Dobra izolacja pod podłogą zapewni, że ciepło jest skierowane do góry, a nie rozprzestrzenia się na inne piętra budynku.
Ogrzewanie podłogowe w sypialni
Sypialnia to miejsce wypoczynku i relaksu, dlatego zachowanie odpowiedniego komfortu termicznego w tej przestrzeni jest kluczowe.
Dla tych, którzy szukają bardziej równomiernego ciepła, zwłaszcza w połączeniu z ogólnym systemem ogrzewania, szczególnie polecane jest ogrzewanie wodne. W mniejszych sypialniach warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Montując ogrzewanie podłogowe w sypialni, nie należy oczywiście zapominać o zainstalowaniu termostatu, który pozwoli regulować temperaturę oraz o dobrej izolacji.
Ogrzewanie podłogowe w salonie
Salon jest często centralnym miejscem w domu, gdzie rodzina spędza czas razem i przyjmowani są goście. W przypadku salonu polecane jest zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne, które będzie idealne dla mniejszych przestrzeni oraz dla tych, którym zależy na szybszym montażu, jak i wodne. Ogrzewanie podłogowe wodne świetnie komponuje się z tradycyjnymi grzejnikami.
Osobom, które chcą postawić na ogrzewanie podłogowe, polecane są płytki lub drewno na posadzkę. Warto też pomyśleć o dobrej izolacji, która zapobiegać będzie stratom ciepła.
Podsumowanie
Ogrzewanie podłogowe to inwestycja, która może zwiększyć wartość nieruchomości i poprawić jakość życia mieszkańców. System ten można zamontować w każdym pomieszczeniu. Staranne planowanie, wybór odpowiednich materiałów, zrozumienie specyfiki każdego pomieszczenia i zatrudnienie wykwalifikowanych fachowców sprawią, że ta nowoczesna technologia będzie służyła przez wiele lat, oferując komfort, elegancję i wydajność.
Trzeba pamiętać, że ogrzewanie podłogowe ma zarówno wady jak i zalety. Nie zależnie od tego czy zdecydujesz się zastosować podłogówkę w jednym, dwóch czy we wszystkich pomieszczeniach ważne aby została ona prawidłowo dobrana. Nie tylko ważne jest określenie ilości pętli, rozstaw, ustalenie poziomu temperatury zasilania ale również odpowiednie zrównoważenie hydrauliczne.
Układy zrównoważone hydraulicznie zapewniają odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniu w zależności od wielkości powierzchni aktywnej termicznie ( nie zasłoniętej meblami czy dywanami) jak również układy takie umożliwiają odpowiednia wydajność układu w przypadku różnych rodzajów wykończeń posadzki czy to kafelka, panele, winylowe, beton czy linoleum.
Nie pozostawiaj tego losowi czy wiedzy wykonawcy „z tzw palca” i postaw na rzetelne obliczenia. Zapraszamy do kontaktu.