Piec czy kocioł gazowy?
Bardzo często spotykamy się z określeniem „piec gazowy”. Znaczna większość osób mówiąca w ten sposób, nie zdaje sobie sprawy z tego, że mówią nie o piecu a o kotle gazowym. W takim razie, jaka jest zasadnicza różnica między piecem a kotłem? Rzecz leży w tym, że piec służy do ogrzania pomieszczenia, w którym się znajduje. Ciepło, jakie w nim zostanie wytworzone zostaje oddane przez jego powierzchnię, powodując skok temperatury panującej w pomieszczeniu. Kocioł również wytwarza ciepło, które jest transportowane z pomocą czynnika grzewczego. Najczęściej bywa to woda do odbiorników, którymi są np grzejniki. Stąd bierze się nazwa centralne ogrzewanie. Kocioł pełni funkcję „serca” instalacji poprzez dostarczanie ciepła do poszczególnych pokoi w domu czy mieszkaniu.
Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Kocioł jednofunkcyjny jest urządzeniem ogrzewającym pomieszczeń oraz wody użytkowej w oddzielnym pojemnościowym podgrzewaczu. Kocioł dwufunkcyjny jest urządzeniem ogrzewającym pomieszczenia, oraz posiadającym wymiennik ciepła. Podgrzewa on wodę sposobem przepływowym albo za pomocą wbudowanego podgrzewacza pojemnościowego.
Jak działa kocioł gazowy?
Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów gazowych: kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania i z otwartą komorą spalania. Druga opcja jest dostępna tylko w dwufunkcyjnej wersji z wymiennikiem przepływowym ciepła. W kotle tym spalanie odbywa się poprzez spalanie gazu i wykorzystania powietrza z pobliża kotła. Powietrze z zewnątrz musi być doprowadzone do miejsca, w którym stoi kocioł, aby pomieszczenie mogło się swobodnie wychłodzić. Kocioł kondensacyjny eliminuję metodę chłodzenia pomieszczenia z kotłem, gdyż stosuje metodę wychładzania zasysając powietrze przez komin. Powietrze, które zostanie zassane jest następnie ogrzewane przez spaliny przepływające wewnętrzną rurą. Bardzo dużą zaletą tego typu kotów jest ich niska temperatura spalin. Kwasoodporna stal czy plastik komina nie będzie przeszkodą.
Ile kosztuje kocioł gazowy?
Ceny dwufunkcyjnych kotłów gazowych mają swój początek od ok 2200 złotych wraz z otwartą komorą spalania. Kiedy podejmujemy decyzję inwestycji w taki kocioł, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Urządzenie to ma służyć nam na długi czas bezawaryjnej eksploatacji. Kotły posiadające najniższą cenę mogą nie spełnić wszystkich naszych wymagań i oczekiwań. Wyjątkowo szeroko rozbudowane, układy hydrauliczne w nowocześniejszych domach potrzebują poprawnego sterowania. Musimy dokładnie wiedzieć, czego wymagamy od naszego systemu ogrzewania.
Jaki kocioł gazowy jest odpowiedni do 130 m2 domu?
Przy założeniu, że w domu mieszkać będzie typowa czteroosobowa rodzina, to do takiego domu najodpowiedniejszy będzie kocioł w przedziale maksymalnej mocy 19-25 kw. Przy korzystaniu z wanny, odpowiednim modelem będzie kocioł jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem na ciepłą wodę. Dodatkowo, rozwiązanie to może być wspierane przez inne, poboczne źródła ciepła, m. in. kolektory słoneczne. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się kocioł dwufunkcyjny posiadający zasób w kotłach stojących od 80 do 200 litrów wody.
Podsumowanie
Ogrzanie domu oraz wody jest bardzo opłacalne, jeśli posiadamy kocioł gazowy w systemie grzewczym. Kotły mogą mieć podstawowe, jak i szeroko rozbudowane możliwości grzewcze. Jeśli chcemy wybrać jak najlepszy kocioł, to musimy jasno postawić oczekiwania podczas wyboru i odpowiednio dobrać go pod nasza instalację hydrauliczną. O wyborze dodatkowych elementów grzewczych oprócz kotła, decyduje rodzaj ogrzewania – jednolity lub mieszany.