Każdy dom powinien mieć odpowiedni system wentylacji, dla zapewnienia we wnętrzach świeżego powietrza oraz komfortu klimatycznego. Można skorzystać przy tym z systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli odzyskiwaniem ciepła. Na czym to polega i jak wykonać właściwy projekt wentylacji dla swojego domu?
Wentylacja z rekuperacją – na czym polega?
Wentylacja rekuperacją polega na tym, że do rekuperatora trafia świeże powietrze z zewnątrz. Jest oczyszczane i dystrybuowane po całym domu. Z drugiej strony rekuperator gromadzi zużyte powietrze z zanieczyszczeniami bytowymi i wyprowadza je na zewnątrz, przy okazji odzyskując z niego energię.
Zanieczyszczeniami bytowymi są:
- bakterie,
- wilgoć,
- roztocza,
- kurz,
- wirusy,
- zapachy,
- dwutlenek węgla.
Innymi słowy, projekt rekuperacji w domu jednorodzinnym powinien zakładać stałą wymianę powietrza przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła. Żadnego domu energooszczędnego, a tym bardziej pasywnego nie można wybudować bez rekuperacji.
Różnice między wentylacją z rekuperacją a naturalną:
Rekuperacja dostarczy do wnętrza mieszkania czy domu świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz. W przypadku wentylacji naturalnej do wnętrza wpada powietrze nieoczyszczone, wraz z wszelkimi pyłami i zanieczyszczeniami. Nie ma możliwości osiągnięcia takiego komfortu klimatycznego w domu z wentylacją grawitacyjną, jak w tym, wyposażonym w wentylację mechaniczną z rekuperacją.
Przy okazji wymiany powietrza w rekuperatorze odzyskiwana jest z niego energia cieplna, która zostaje rozprowadzona po domu. Dlatego można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie innymi metodami. Przy wentylacji naturalnej nie ma takiej możliwości.
Oszczędności energetyczne
Korzyścią z zainstalowania wentylacji z rekuperacją jest zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Dobrze wykonany projekt rekuperacji pozwala wypracować nawet 50-procentowe oszczędności. Straty ciepła na wentylację w budynku z wentylacją tradycyjną, grawitacyjną, gdzie powietrze z pomieszczeń wywiewane jest kominami wentylacyjnymi, stanowi zazwyczaj ponad 50 proc. całkowitych strat ciepła. Po zastosowaniu w takim samym budynku rekuperacji starty te można zdecydowanie ograniczyć – o kilkanaście procent. W naszym kraju istnieje obowiązek stosowania rekuperacji dla budynków, w których wydatek przekracza 500 m3 powietrza. To duże budynki, zwykle biurowce. Niemniej w domach jednorodzinnych także z powoiem może dzenbyć instalowana wentylacja z rekuperacją, według odpowiednio wykonanego projektu rekuperacji.
Czyste powietrze w dobie smogu
W Polsce zwłaszcza w okresie grzewczym, w wielu regionach istnieje problem smogu. Nawet przy zamkniętych oknach w domu jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Można poprawić odczuwalny komfort klimatyczny dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, ponieważ stale zapewnia ona wymianę zużytego powietrza na powietrze świeże. Nie trzeba w takim przypadku stosować żadnych oczyszczaczy elektrycznych powietrza, ani odświeżaczy. Rekuperacja wpływa korzystnie na samopoczucie i zdrowie mieszkańców danego domu. Znikają permanentne bóle głowy, bezsenność, znacznie poprawia się jakość snu, a człowiek ma więcej energii.
Zobacz również: projekt wentylacji