Węzeł cieplny w domu jednorodzinnym. Do czego służy?
Węzeł cieplny jest sercem układu ogrzewania w domu jednorodzinnym. Łączy zewnętrzną sieć cieplną z instalacją wewnątrz budynku. Jego zadaniem jest miejscowa regulacja czynnika grzewczego oraz zapewnienie bezpieczeństwa przepływu energii cieplnej i pracy poszczególnych urządzeń w podzespole. Odpowiada za ogrzanie budynku, przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) lub zasilenie nagrzewnicy w centrali wentylacyjnej – rekuperatorze, jeśli została przewidziana jako wodna. Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Chorzów, Zabrze mają swoje ciepłownie i tam łatwo o warunki techniczne na przyłączenie się do sieci ciepłowniczej.
Z czego składa się węzeł cieplny?
Węzły cieplne w domu możemy podzielić na jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Pierwsze składają się z wymiennika ciepła instalacji centralnego ogrzewania, natomiast drugie posiadają wymiennik ciepłej wody użytkowej. Jedną z opcji jest również współpraca węzła z podgrzewaczem c.w.u., gdzie jest ona przechowywana w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu domowników. W skład zespołu wchodzą również:
- hydrauliczny regulator przepływu,
- zawór strefowy,
- zawory zwrotne i regulacyjne,
- pompa obiegowa,
- automatyczny układ sterowania poziomami temperatury np. według krzywej grzania,
- zawory bezpieczeństwa.
- naczynia wzbiorcze.
- filtry siatkowe,
- wodomierze.
Do zadań poszczególnych elementów węzła cieplnego należą:
- wymiana ciepła pomiędzy główną siecią a jej odbiorcami,
- odcięcie, oczyszczanie i zmiana parametrów czynnika grzewczego,
- pomiar oraz regulacja temperatury, ciśnienia i przepływów,
- kontrola bezpieczeństwa pracy całego układu.
Jakie korzyści daje węzeł cieplny?
Domy jednorodzinne wyposaża się najczęściej w kompaktowe węzły cieplne dla małych obiektów. Dostosowany do potrzeb budynku, solidnie zaprojektowany układ zapewnia:
- oszczędność na rachunkach (wysoka wydajność i konwersja ciepła),
- bezpieczeństwo użytkowania,
- wygodny sposób ogrzewania domu,
- zużycie energii dostosowane do indywidualnych potrzeb,
- łatwą konserwację.
Na rynku coraz popularniejsze są nowoczesne rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną węzłów cieplnych. W tym celu stosuje się urządzenia wykorzystujące niekonwencjonalne źródła energii, m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy urządzenia kogeneracyjne. Wspomagają one podgrzewanie wody w wewnętrznej instalacji c.w.u. i c.o, obniżając koszty ich użytkowania. Oszczędności przynieść może również zastosowanie zdalnej obsługi pracy węzła. Pozwala ono na inteligentną regulację i kontrolę zużycia ciepła w budynku.
Projekt i instalacja węzła cieplnego. Podłączenie domu do sieci ciepłowniczej
Instalację węzła cieplnego powinno poprzedzać wykonanie profesjonalnego projektu. Szczegółowy i rzetelnie opracowany dokument to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. To, ile oszczędzisz na ogrzewaniu, zależy od doboru i połączenia poszczególnych elementów układu.
Węzeł cieplny w domu jednorodzinnym – cena
Ile kosztuje instalacja węzła cieplnego w domu jednorodzinnym? Cena kompaktowego węzła ciepłowniczego jednofunkcyjnego do 25 kW wynosi od 12 do 15 tys. zł netto. W przypadku węzła dwu-funkcyjnego zakres ten waha się w granicach od 15 do 18 tys. zł netto. Szczegółowa wycena jest tak naprawdę uzależniona od indywidualnych potrzeb klienta.
Aby uzyskać najlepsze rozwiązanie, skonsultuj wszelkie kwestie z fachowcem. Potrzebujesz projektu? Jesteś z rejonu Śląska np. Gliwic, Zabrza, Katowic pisz śmiało to nasz obszar działania – sprawdź, jak możemy Ci doradzić. Więcej informacji znajdziesz w zakładkach kontakt i węzły cieplne.